fbpx

Noční Šumava

Noční Šumava

Pro většinu fotografů je noční fotka jakousi modlou. Nečím, čeho se bojí, co neznají a co u ostatních ohromně oceňují. Možná zbytečně…

Keply podzim 2018 – foto: Martin Kalný

My Šumaváci, co máme focení jako velký koníček, máme obrovskou výhodu v tom, že Šumava je oblast s vůbec nejnižším světelným šumem v ČR. S nadsázkou to tedy znamená, že vyfotit mléčnou dráhu můžete téměř na mobil. Říká se, že ve vesmíru jsou miliony hvězd. Kdo by snad tomuto tvrzení nevěřil, může se na vlastní oči přesvědčit například na Kepelském Zhůří, kde v noci panuje absolutní tma a mléčná dráha je prakticky na dosah ruky.

Parkoviště „Zaparkuj a jdi dál“ Keply – foto: Martin Kalný

Navštívit místa na Šumavě po 22 hodině se opravdu vyplatí a nemusíte s sebou mít ani foťák. Stačí jen čelovka, nebo svítilna. V případě, že se vydáte během úplňku, nebude potřeba vůbec nic. Jen vaše oči, dobrá společnost a romantika bude kompletní.

Za noční fotkou vyráží často na Šumavu i náš nejznámější a velice úspěšný astrofotograf Zdeněk Bardon. Na jeho tvorbu se podívejte zde:

www.bardon.cz/cs/gallery/

Vůbec nejintenzivněji, alespoň podle počtu sdílených a zaslaných fotek na náš email, se věnuje focení noční oblohy na Šumavě Lukáš Veselý, známý pod nickem „Lukas Vesely Landscapes“. Jeho fotky jsou výsledkem mnohdy až hodinové práce, ostatně můžete se sami přesvědčit na jednom z jeho fotokurzů, které během roku pořádá.
Odkaz na jeho tvorbu:

www.lukasvesely.com

Pokud nebudeme řešit detaily, postprodukci a další stovky věcí, kterými se profíci zabývají, pak stačí mít jakýkoliv foťák s možností nastavení priority času „S“, případně s možností manuálního režimu. Zásadním faktorem je nastavit dlouhý/delší čas, ideálně nad 10 sekund.
Pak je důležité mít objektiv s vysokou světelností, ideálně 2.0 a méně a ohniskem pod 20 mm. Pak už z pozice amatéra věřím, že podobných fotek docílíte hravě. Minimálně z nich budete mít radost a uvědomíte si, že to není jen počítačový fígl.
Nezapomeňte na kvalitní pevný stativ a fotit na samospoušť. Každý záchvěv ruky je na výsledku znát.
V následující galerii, si můžete prohlédnout fotografie, které jsme pořídili letos na jaře a to v podstatě bez žádného náročného studování a tzv. na „první dobrou“!

Ještě vám prozradíme i nastavení fotoaparátu a čím jsme vlastně vůbec fotili.

Tělo: Sony Alpha A7II
Obejktiv: Samyang 14mm F2.8
Stativ: Manfrotto cca 2.000,-

Exif: čas 10s, clona 2.8, ISO 500

Na závěr jen pár slov a návrh k zamyšlení:

Omlouvám se všem profíkům na noční fotografii za tento amatérský výklad!

Pojďme se domluvit a sejít se na nějaké společné focení noční Šumavy, kde si předáme zkušenosti!

Díky za pozornost

Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *