fbpx

Svatobor – Sušice

Svatobor – Sušice

Navštívit nejvyšší bod Sušice je povinnost každého turisty. V 845 metrech nad mořem navíc můžete vystoupat na 35 metrů vysokou rozhlednu a kochat se výhledem na celou Šumavu, dokonce i Temelín.

Otevírací doba na webu http://www.rozhlednasvatobor.cz

Kudy nahoru?

Autem, pešky, na kole nebo klidně i s kočárkem. Ten kočárek ovšem pouze pro maminky, které nabírají fyzičku na olympiádu.
Nejrychlejší cesta je samozřejmě autem po silnici, kde těsně u obce Hrádek u Sušice odbočíte směr Odolenov. Jede se stále rovně a do kopce. Nelze minout.
Po stejné trase je to nejideálnější i pro cyklistu, ovšem není to nejkratší trasa. Bikeři sjezdaři, většinou jezdí – chodí lesem.
Nejvíce využívaná trasa, kterou volíme i my, pokud jdeme pěšky, vede z ulice Pod Vodojemem v Sušici. Zde se nechá i pohodlně zaparkovat auto a vyrazit. Cesta je dlouhá necelé 3km a jde se po červené! Červená a oranžová barva vás doprovází v podstatě ještě půl dne. Nejen, že Pavoučí stezka je značená oranžově, ale vy po prvních 300 metrech těžkého stoupání vypadáte jako rajče.
To nejtěžší je tedy ihned na začátku. Moje chytré hodinky ukazovali 145 bpm, v případě Aničky dle výrazu asi 350 bpm. Ale dobrý!

Po tomto prvním stoupání přijde první menší výhled na východní část Sušice a to na místě zvaném „Mravenčák“. Sem místní chodí opékat buřty a užívat si klid s výhledem na město.

Naše první zastávka byla u studánky, kde si můžete natočit pitnou vodu a osvěžit se. Doporučujeme si naplnit láhev na zbytek cesty. Dokonce jsou zde erární hrnečky.

Následuje klikatá cestička, to už jdeme po „pavučině“, která je značena oranžově. Zde jsou vyšlapané zkratky, tak či tak se ale zapotíte. To už jsme ale v poslední třetině výšlapu a pomalu a jistě na nás útočí vůně místní kuchyně!

Ještě před ukojením chutí, se však zastavíme na vyhlídce, odkud skáčí parašutisté. Nedávno jsme zde jednoho viděli startovat! Byl to super zážitek, to by mohlo oslovit vaše děti.

Na řadě je doplnění ztracených sil! Hurá, jaký by to byl výlet bez odměny, že?

Kuchyně na rozhledně patří mezi naše nejoblíbenejší z celé Šumavy. Začínáme domácím produktem na zahnání žízně. Točená Šumavěnka Cola-Mix by mohla téct klidně místo teplé vody do všech domácností. Při druhém půllitru už vybíráme, co si dáme k jídlu.
Oči lítají zprava doleva jako ve finále letošního Wimbledonu mužů. Na jedné straně je totiž denní menu, na té druhé zase stálá nabídka. Člověk prostě neví, má chuť na všechno.

Někdo doporučuje Buffalo křidélka, jiní zase angus steak. Necháme to na vás. Naše poslední zkušenost byla super! V rámci oslavy svátku maminky Martiny, jsme při společném obědě ochutnali jak křídla, tak kuřecí roládu s shitake houbami a šťoucháčema. Nejvíce nás však překvapil letní salát s kozím sýrem, pečenými batáty, paprikami a ostružinovým dressingem. Ostatně mrkněte na foto.

Pomyslnou nálepku Zdeňka Pohlreicha lepíme kuchařovi Frantovi rovnou na čelo a výšlap do schodů na samotnou rozhlednu dneska vzdáváme. Vám, kteří jste zde ještě nebyli, ho přikazujeme jako povinnost i s tím plným pupkem!
Nezapomeňte si půjčit dalekohled, případně klíč na otevření oken pro lepší fotografie. To takový malý tip na závěr, abyste nemuseli jako já posledně běhat nahoru a dolu.

Svatobor je velice zajímavým místem pro ranní fotografie, velice často se nad Sušicí, zejména na podzim, válí mlha. A jako skvělý tahák, který vám napoví, zda se vydat za fotkou, by měla posloužit webkamera, která je k dispozici v tomto odkazu: http://webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:124001;1563658500

Na své si přijdou i milovníci adrenalinu, mimo seskoky padákem je zde i trail pro BikeDownhill, více informací klidně pak u BikePunxSumava zde:

https://www.instagram.com/bikepunxsumava/

Video https://www.youtube.com/watch?v=LwShD3NQdHQ

Užijte si výlet, který zabere jedno delší dopoledne. Určitě to spojte s obědem a dejte nám vědět, jak se vám líbilo. O případné zážitky a fotky se pak podělte na našem e-mailu fotimesumavu@gmail.com

Děkuji za pozoronost

Martin Kalný – FotímeŠumavu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *